درباره‌ی ایران کنفدرال

درباره‌ی ایران کنفدرال

ایران کنفدرال (IrConfederal) یک پروژه‌ی رسانه‌ای بوده و بخشی از تشکلی سیاسی و اجتماعی‌ای گسترده‌تر می‌باشد که اخیراً توسط نیروهای دمکراتیک ساکن در اروپا پایه‌گذاری شده است. ایران کنفدرال به عنوان بال رسانه‌ای با پلاتفرم دمکراتیک ایران (مختصراً پ.د.ا) متشکل از فعالین زن، کارگری و روشنفکران همکاری دارد.

ایران کنفدرال به‌مثابه یک پروژه‌ی رسانه‌ای تمرکز خود را معطوف به ایرانی می‌دارد که در آن سیاست سانسور برای دهه‌ها مداماً مورد پیگیری و اجرا بوده است، چرا که از منظر رژیم توتالیتر حاکم بر آن، هر اندیشه‌ای یا له آنان بوده و یا در زمره‌ی دشمنانشان به‌شمار می‌رود.

حکومت ایران هیچ تسامحی را برای انتقاد مستقل و نیز تبلیغ ایده‌های نوین قائل نبوده و لذا در تلاش همیشگی برای آن است که چنین پدیده‌هایی را با توسل به خشونت و شکنجه از میدان به در کند. شاید بسیاری بپندارند که خصلت نظامات کنسرواتیو چنین است، اما آنچنان که پایه‌گذاران این جریان نظری در آغازه‌ی قرم نوزدهم تاکید داشتند، حفاظت از ارزش‌های اجتماعی و سیاسی کهن مگر با وارد آوردن تغییراتی تدریجی ممکن نیست.

آنچنان که در اخبار می‌خوانیم، نه فقط نقطه‌نظرات سیاسی رادیکال و خواهان سرنگونی رژیم، بلکه حتی جریانات اصلاح‌گرای حقیقی، نظیر جنبش کارگری، زنان و دانشجویی نیز به سبب فقر روزافزون، سرکوب و تبعیض جنسیتی از سوی حاکمیت تمامیت‌خواه ایرانی متحمل رنج فراوان هستند.

عناوین

همانطور که هر ذهنیت درگیر امور سیاسی بدین امر آگاه است، روش حکومت ایران در ارتباط با مسائل اجتماعی، همچون یک حکومت با سیاستی دیکتاتورمنشانه، نه حل آن‌ها که حذف آنهاست. متاسفانه ایران کشوری‌ست مملو از تضادهای داخلی و خارجی و از همین منظر تمرکز ایران کنفدرال بر روی مواردی نظیر آنچه در زیر می‌آید خواهد بود:

  • سانسور و آزادی بیان که در برگیرنده‌ی فعالیت‌های روشنفکرانه است.
  • ستم جنسیتی و حقوق زنان که شامل حال نیمی از جمعیت ایران می‌گردد.
  • نقد سیاست ریاضت اقتصادی که زندگانی را تقریباً برای همگان سخت و ناممکن کرده است. البته به‌جز الیگارش‌ها و مدیران فاسدی که همین سیاست اقتصادی‌-‌ریاضتی به‌نفع آن‌ها عمل می‌کند.
  • آسیمیلاسیون ملل غیر-فارس که به باور بسیاری، دیر یا زود تبدیل به بحرانی مهم -نظیر آنچه با فروپاشی یوگسلاوی شاهد آن بودیم- خواهد گردید.
  • بحران‌ زیست محیطی که در سرتاسر کشور می‌تواند مسبب کوچ اجباری میلیون‌ها نفر از شهروندان مناطقی نظیر ارومیه و … گردد. باید بدین مهم توجه داشت که در ایران جنگ آب چند سالی است که آغازیده است.

فرم تولیدات

اگرچه بیشتر ماتریال تولیدی ایران کنفدرال به زبان فارسی خواهد بود (آن‌هم بدین سبب که زبان مشترک نیروها و اذهان آگاه سیاسی می‌باشد) اما بدان دلیل که ایرانی کشوری کثیر المله بوده و ستم ملی در آن همچنان به قوت خود باقی‌ست، لذا تولید محتوا به زبان‌های کوردی، تورکی، عربی نیز در دستور کار ماست. معتقدیم که جامعه‌ای چند فرهنگی، فضایی زیباتر برای زیستن همگان است.

اضافتاً و براساس برنامه‌ای که در پیش روی قرار داده‌ایم، ترجمه مقالاتی از اندیشمندان و نویسندگان جهانی نیز در دستور کار قرار دارد. ادامتاً اقدام به نوشتن گزارش‌هایی به زبان انگلیسی درباب وقایعی خواهیم نمود که رسانه‌های جهانی از آن باز می‌مانند. برای مثال و تا آنجا که مطلعیم، جهانیان ایران را نه به واسطه مردمان آزادی‌خواه و نیروهای دموکراسی‌خواه آن، که تنها از دریچه‌ی اظهارات و اعمال حاکمان مستبد این دیار می‌شناسند. برهمین اساس آنچه در این راستا بدان اقدام خواهیم کرد، همچون پروژه ساختن یک پل سیاسی بین جوامع ایران و جهان عمل خواهد نمود.

همچنین وظیفه تعیین کننده‌ی دیگری که در آینده مورد پیگیری قرار خواهد گرفت، تولید برنامه‌های صوتی و مصاحبه‌های تصویری با شخصیت‌های دارای گرایشات سیاسی – دمکراتیک گوناگون در تبعید خواهد. امید به آن داریم که ویدئوهای تولیدی با زیرنویس انگلیسی منتشر گردند.

سردبیری

مسئولیت انتشاراتی ایران کنفدرال بر عهده‌ی آقای وحید محمدی می‌باشد. ایشان دارای سابقه‌ی کار چندین ساله و مدیریت در رسانه‌های آلترناتیو و همچنین از اعضای شورای هماهنگی پلاتفرم دمکراتیک ایران بوده که همچون بدنه‌ی مدیریتی این نهاد عمل می‌نماید.

همکاری

اشخاص و جریانات رسانه‌ای که براساس متن بالا علاقه‌مند و قادر به‌همکاری با ایران کنفدرال هستند، می‌توانند با ایمیل آدرس ما IrConfederal@gmail.com تماس برقرار کنند.